5.0/5 rating (1 votes)

GECE DALIŞI

GECE DALIŞI

Gece dalmak mı? Niye ? Su altını yeni tanımaya başladıysanız gece dalışı fikri size acayip hatta birazda ürkütücü gelebilir.  Neden insanlar rahat görebildikleri gündüz varken  gece dalmayı seçerler…Buna şöyle bir örnekle cevap verebiliriz ; çok iyi bildiğiniz bir bahçede gece yürüyüşü yapıyorsunuz. İlk başlarda her şey karanlık, önünüzü  bile göremiyorsunuz. Belki de ürkütücü geliyor size. Yavaş yavaş karanlığa alışmaya başlıyorsunuz, etrafınız gittikçe netleşiyor.  Etrafınızdaki ağaçlar  ve diğer bitkiler gözünüzde iyice belirginleşmeye başlıyor. Biraz daha ilerlediğinizde, gündüz defalarca yanından geçip gittiğiniz, dikkatinizi çekmeyen bir çiçek, gece karşılaştığınızda sizi oldukça şaşırtıcı gelebiliyor.

Gündüz hiçbir zaman görme şansı bulamayacağınız bir baykuşla karşılaşabilir, sesiyle de ürkebilirsiniz. Şaşırmayın, çünkü siz bu bahçeyi çok iyi biliyorsunuz. Aslında, onlar da bu bahçenin birer yaşam ortağı. Siz belki ilk kez karşılaşıyorsunuz ama, onlar belki de aylardır hatta yıllardır bu bahçede yaşıyor. İşte bu bahçenin daha önce hiç görmediğiniz ve duymadığınız canlılarıyla karşı karşıyasınız. Gece dalışını yapacağınız alanda buna benzetilebilir. Yazılarımdan da anlaşıldığı gibi gece dalışında hiç görmediğiniz canlılarla karşılaşacaksınız. Ve olağanüstü ışık kırılmalarıyla büyüleneceksiniz. Gece dalış tekniklerini tam olarak öğrendiğinizde ürkekliğin yerini heyecan ve merak alacak.

İnsanlar nasıl gündüz dalmak için sebepler buluyorsa gece dalışları için de bir çok sebep sıralaya biliriz. Örnek verecek olursak; gündüz hiçbir zaman göremeyeceğimiz su altı yaşam varlıklarını gece çok rahat görebilir ve inceleyebiliriz. Istakozlar, balıklar ve mercanlar… Bazı alıştığımız türlerde bir çok değişiklikle karşılaşabiliriz örneğin mercanlar. Bir çok mercan türünün polipleri gece çiçek acıyormuş gibi açılıp gündüz güneşten sakladığı yüzünü gece tüm güzelliğiyle sergilemeye başlar. Yada biyo-luminisans diye adlandırılan yakamoz olaya oldukça efsunkar bir renk katar. Yakamoz diye adlandırılan olay (mikroskobik planktonların) suyun hareketi ile kimyasal ışığa  benzeyen ışık yaymasıdır. Buda insanoğlunun suyun altında yaşayabileceği ender görüntülerden bir tanesidir. Gece dalışının diğer bir güzelliği de fotoğraf çekmektir. Gündüz hiçbir zaman yaklaşamayacağımız bazı canlıları yakından görüntüleme şansı bulabilir ya da gece görünen deniz canlılarını ölümsüzleştirebiliriz. Belki de objektifimize efsanelerde anlatılan bir denizkızı takılır kimbilir. Unutulmaması gereken en önemli şeyse çok zorda kalmadıysak asla bilmediğimiz bir bölgeye gece dalışı yapmamamız gerektiğidir. Eğer bir bölgede gece dalışı yapacaksak daha önce mutlaka o bölgeye dalmalı ve o bölge hakkındaki bütün bilgileri toplayıp iyi tanımamız gerektiğidir. İsterseniz gece dalış teçhizatlarımızla gece dalış konumuza derinlemesine bir giriş yapalım.

Bize gereken gece dalış teçhizatlarımız her ne kadar gündüz dalış aksamlarımızdan farklı olmasa da  bazı ufak farklara değinmemizde fayda görüyorum.

 • Gece dalışlarında vazgeçilmezimiz olan yedek hava kaynağı;  yedek hava kaynağımız gece az ışık altında çok zor görüneceğinden ona en rahat ulaşabileceğimiz bir bölgede bulundurmalıyız. Yani bc’ mizin üzerinde tam göğüs hizamıza gelecek şekilde fener tutan elimizin tam aksi istikametine asmalıyız. Çünkü gerektiğinde boş olan elimizle hemen ulaşabilelim.
 • Dalış aksamlarımızdan derinlik saati ve navigasyon aletimiz fosforlu olmalı ki gece dalışlarında rahat görüp dalışımızı kazasız bitirebilelim.
 • Önemli hususlardan bir tanesi de bc’ mize; bc kamçımızın bc mizle birleştiği noktaya bir düdük takmalıyız. Bunun sebebini de şöyle açıklayabiliriz; gece dalışlarında yüzeyde kayıp olma durumunda tekneye yada karada bekleyenlere düdükle yerimizi belirtelim.
 • Ve giydiğimiz dalış kıyafetinin bazı bölgelerine fosfor takmamız dalış partnerimizin bizi daha rahat izlemesine yardımcı olsun.

Şimdi de dalış elbisemizi seçerken dikkat etmemiz gereken bazı hususlara değinelim:

Dalış yapacağımız bölgedeki suyun sıcaklığı dalış elbisemizi seçerken en büyük etkenlerden bir tanesi olacaktır. Geceleri genelde suyun soğuk olacağını düşünerek seçtiğimiz elbisenin uygun olmasına özen gösterelim. Ama asla unutulmamalıdır ki elbise sadece bizi korur, su altı canlılarını değil. Onun için izinsiz girdiğimiz su altı yaşamını çok titiz bir şekilde koruyalım ve su altı yaşam canlılarına saygı duyalım. Unutmayın onlar bizim dünyamıza değil, biz onların dünyasına izinsiz giriyoruz.

Eğer yeni almış olduğunuz bir donanımı gece dalışında kullanacaksanız  bu donanımı gündüz dalışlarında muhakkak deneyin çünkü alışık olmadığınız ve tanımadığınız bir donanımla gece dalışı yapmak sizi tahmin edemeyeceğiniz durumlarla karşılaştırabilir. Bu duruma maruz kalmamak için asla tanımadığınız bir donanımla gece dalışı yapmayın.

SU ALTI IŞIK KAYNAKLARI

Gece dalışında etrafımızı görebilmek dalış donanımlarınıza hakim olabilmek ve dalış partnerimize yerimizi belirtmemiz için bir ışık kaynağına ihtiyaç duyarız. İşte tam bu anda bize gereken tek şey fenerdir. Su altı fenerlerinin en iyileri bile bazen arıza yapıp sizi yarı yolda bırakabilir onun için yanınızda muhakkak yedek ışık kaynağı bulundurmalısınız.

Tecrübeli bir dalgıç dalışın yarıda kalmaması için yanında birden fazla yedek ışık kaynağı olmasını sağlar. Bulunduğumuz zamanda içlerinden birini beğenip seçeceğimiz enaz bir düzine dalış fenerini bulabiliriz.. Parlak ve geniş huzmeli fenerler, esas ışık kaynağınız olmalı. Daha küçük ve dar huzmeli fenerler yedek ışık kaynağımız olmalıdır.

Su altı fenerlerini seçerken şunlara dikkat etmemiz gerekir; sert ve dayanıklı  dış yüzeyi olmalıdır. Bir çok su altı feneri su altındaki korozyondan korunmak için dış yüzeyleri sert plastik veya alüminyumdan yapılır. Su altında kullandığımız fenerler çok sık darbeye maruz kaldığı için bu şartları düşünerek seçim yapmalısınız. Su altı fenerlerinin açma kapama anahtarları da farklılık gösterir. Kimileri lastik muhafazalı, kimileri magnetik, kimileri de bir vida gibi çevrildiğinde yanar veya söner. Unutulmaması gerekenlerden biri de bir su altı fenerinde ne kadar az oring varsa o kadar az sızdırabilecek  yeri olduğunu bilmemiz gerektiğidir.

Su altı feneri dalışın başından sonuna kadar elimizde olacağı için tutma yeri yani kulpu ona göre tasarlanmış olmalı ve elimizi yormayacak şekilde dizayn edilmelidir. Bazı fenerler maske yada başımıza sabitlenebilir ama o tip fenerlerin de ağır olmaması gerektiğine dikkat etmemiz gerekir. Bazen su altında feneri bırakıp tekrar tutmamız gerekebilir işte bunun olabilmesi için kullandığımız fenerin bileğimize bağlanması için bir ipi olmalıdır ve bu ipin bileğimizden çıkmaması için  sıkışması gerekir. Bunun içinde ipin ayrı bir aparatı olması gerekir. 

Gece dalışı için kullanacağınız fenerin pilleri yeni şarz olmuş olmalıdır. Eğer daha önce kullanılmış pillerle dalışa başlarsanız dalışı yarıda sonlandırabilirsiniz. Bunların dışında su altında ışık veren kimyasallar ve su altı flaşları da vardır. Bunlarda çok yüksek ışık veren kaynaklardır.

GECE DALIŞINDA DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER……

Gece dalışı yapacaksak gündüz dalış donanımlarımızı kesinlikle hazırlamalıyız. Çünkü ekipmanlarımızın karanlıkta hazırlanması oldukça güç olacaktır. Dalıştan en az üç saat önce yemeğimizi yemiş durumda olmalıyız. Gece dalışında sarf edeceğimiz efor oldukça fazla olacaktır.

Ancak bu yemeğin aşırıya kaçmamasına özen göstermeliyiz. Gece dalışlarında tanıdığınız ve dalışını iyi bildiğiniz kişilerle eşleşin mecbur değilseniz dalışını bilmediğiniz kişilerle gece dalmaktan kaçının ve yeterli eğitim görmeyen kişilerle asla gece dalışı yapmayın.

{typography icon_storno}Gece dalışı yapacağınız bölgede bilhassa şu şartların oluşmamasına dikkat edin. Aşırı dalga hareketleri, kuvvetli akıntılar ve bulanık su. Eğer böyle bir ortamdaysanız asla gece dalışına başlamayın.{/typography}Unutulmaması gereken önemli hususlardan bir tanesi de gece dalışı yaparken asla batık, kovuk ya da bir mağaraya girmeyin. Dokunacağınız bir yeri önce fenerinizle aydınlatın ve görün, sorun olmadığına emin olduğunuzda dokunun.

Gece dalışı yapacağınız alanda karada veya teknede size yardımcı olacak ve dalış sırasında sizi yukarda bekleyecek mutlaka birileri olsun. Dalış yapmadan bekleyecek kişilerin olması beklide sizin yada partnerinizin çaparizden kurtulmasını sağlayacaktır sakın unutmayın.

GECE DALIŞLARINDA STRESS !!!!

Hayalet hikayelerinden mi korku filmlerinden mi yoksa yaşanılan kabuslardan mı bilinmez gece her zaman insanı ürpertir. Hele de gece dalma fikri. Işık kaynağımızın arkasında kalan karanlığın  bize ne getireceğini bilmemek; buna bir de dalgalanmanın getirdiği düşük görüş mesafesi de eklenince, yaşanılan olayın stres  haline dönüşmesine yeterli olacaktır. Ama unutulmamalıdır ki ilk gece dalışında bu heyecan ve stressin oluşması olağandır. Doğru teknikleri kullanarak yapılan gece dalışlarında tecrübelenmeye başlanıldığında stres in yerini zevk ve merak alacaktır.

STRESSİN AZALTILMASI!!!!!!!!!

Dalış liderinizin anlattıkları ve  dalış planlamasında öğrendikleriniz bu stresi biraz azaltacaktır. Buna tanıdığınız dalış donanımlarınızı kullanmak, dalacağınız bölgeyi iyi tanımak ve sizinle dalacak eğitmeninizin bilgisi ve tecrübeleri de eklenince stres yerini merak ve zevk alacaktır.

Gece dalışı esnasında karşılaşacağınız olağandışı bir olay sizi  ürkütebilir. Buda nefes almanızı sıklaştırır sizin de anlayacağınız gibi ufak bir panik hali oluşmansa sebep olabilir. Böyle bir durumda ilk yapmamız gereken sakin olup düşünmektir. Unutmayın su altında panik ölümle sonuçlanabilir. Sakin olmaya çalışarak, soluk alış ritmimizi eski seyrine düşürmekle  başlayacağınız oto kontrol, dalış partnerinize ve dalış liderimizin tecrübelerine güvenmekle, içinde bulunduğunuz panik halini sona erdirebilir. Ve gece dalışlarında kazanacağınız tecrübeler dalış hayatınızın devamında size doyumsuz anlar yaşatabilir.

Gece dalışlarında başımıza gelecek  bazı tehlikeleri önceden bilmek su altındaki stresi bir kademe daha azaltır. Su altında fenerimizin kesilmesi (sönmesi) veya dalış partnerimizden ayrılmak bir dalgıç için asla stres sebebi oluşturmamalı. Çünkü dalgıç sönen fenerin yerine hemen yedeğini kullanacağını bilmeli ya da partnerinden kopan dalgıç kendinde panik oluşturmadan partnerinin ışığını aramalı. Eğer göremiyorsa, kendi ışığını kapatarak aramaya devam etmeli, hala bir sonuç alamadıysa panik yapmadan yüzeye çıkmalıdır.  Çıkarken de kendi etrafında daire çizerek, yani dalış partnerini arayarak çıkmalıdır. Unutmayın dalış partneriniz de aynen bunu yapacaktır.

Dalış esnasında teknolojinin yapmış olduğu son model fenerleriniz bile aniden kesilebilir, yedek ışık kaynaklarınız da aynı sonla karşılaşabilir. Böyle bir durumda yapmamız gereken ilk şey, dalışı kesip çıkardığımız hava babıllarını geçmeden fener olan elimizi yukarıya kaldırarak  yavaş bir şekilde su yüzeyine ulaşmaktır. Fener olan elimizi yukarıya kaldırmamızın sebebi; su yüzeyine çıkarken, başımıza zarar verebilecek herhangi bir nesnenin bize çarpmadan elimize temas etmesi ve başımızın alacağı ölümcül bir darbeden bizi korumasıdır.

Su yüzeyine ulaştığımızda, eğer dalışa başladığımız tekneye veya kara parçasına uzaksak, yanımızda bulundurduğumuz düdükle yerimizi belli etmektir.

GECE DALIŞINDA HABERLEŞME!!!!!!!!!!!!!!!!!

Gece dalışı yaparken haberleşmek için dalış partnerimizle diyoloğa girdiğimizde kullandığımız ışık kaynağını asla dalış partnerimizin gözüne tutmamalıyız. Tüm dalıcıların kullandığı uluslararası dalış işaretlerini kullanıp herhangi bir karışıklığa sebebiyet vermemeliyiz. Eğer önemli bir konuyu paylaşmak zorundaysak, yanınıza dalış başlamadan önce mutlaka su altı yazı tahtası ve sualtında yazmak için bir araç alın. Bu hem sizin partnerinize derdinizi açık ve kolay anlatmanızı sağlar hemde partnerinizin sizi eksiksiz olarak anlamasını. Işık kaynağı kullanarak haberleşmek istiyorsak kullandığımız ışık kaynağını elimizi ve yüzümüzü tam olarak aydınlatacak şekilde tutmalıyız. Ve elimizle gösterdiğimiz işaretleri net ve anlaşılır yapmalıyız. İşaretleri gösterirken yavaş hareketlerle göstermeliyiz, bulunduğunuz ortamdaki ışık kırılmaları yüzünden partneriniz sizi yanlış anlayabilir, eğer yardım istiyorsanız size yanlış bir müdahalede bulunabilir.

Sonsuz maviliğin birleştirdiği dalış dostlarım, bizler mavi sonsuzluğun koruyucusu olalım ki bizden sonra doğanlar da bizim kadar şanslı olup bu doyulmaz güzelliğin tadına varsınlar. Saygılarımla……

Kadir SAĞLAM

Kadir SAĞLAM

Comments (1)

 • şaban küçükosman

  şaban küçükosman

  21 July 2013 at 00:24 |
  hayırlı olsun meslektaşım memleketimizde böyle bir faaliyet göstermeniz gurur verici başıralar diliyorum

Leave a comment

You are commenting as guest.

Eğitmenin Kaleminden

karadenizin-denizini-tanimak
dugumler
 • Active Guests2
 • Unique Visits Today81
Facebook sayfamızı ziyaret edin.
Yakın takip için sayfamızı BEĞEN'in.
https://www.facebook.com/PasifikDalisMerkezi